Sztuka plątania nitek
***
Blog > Komentarze do wpisu

Pierwsza dama robótek ręcznych

Barbara Wachowicz powiedziała kiedyś, że robótki ręczne, to bardzo eleganckie hobby- i rzeczywiście coś w tym jest :)

A skoro eleganckie, powinny się nim zajmować prawdziwe damy.

Niewątpliwie pierwszą damą robótek ręcznych była Therese de Dillmont.

Urodziła się 10 października 1846 r. Jeszcze jako dziecko została osierocona przez ojca. Wówczas jej matka podjęła decyzję o przeprowadzce do Wiednia, a 1864 r poprosiła cesarza Franciszka Józefa o pomoc w wykształceniu najmłodszej córki. Dzięki cesarzowi Teresa otrzymywała przez 4 lata pieniądze na edukację.

Została guwernantką i nauczycielką, utrzymywała także kontakty z założoną w 1874 r szkołą haftu w Wiedniu. Do końca życia była przyjaciółką pani Batch, dyrektorki szkoły.

W 1884 rozpoczęła współpracę z firmą DMC położoną w Mullhouse- założyła pracownię położonym obok Mullhouse Dornach. W 1886 r opublikowała swoje największe dzieło- Encyklopedię Robót Ręcznych. Oprócz tego firmowała swoim nazwiskiem wiele książek poświęconych różnym technikom. Również pod jej nazwiskiem otwarto sklepy w największych miastach ówczesnej Europy.

W 1889 wyszła za mąż za Josefa Scheuermanna. Spotkało się to ze sprzeciwem ze strony DMC, ponieważ zamążpójście wiązało się z utratą nazwiska- symbolu. Nie cieszyła się jednak zbyt długo nowym nazwiskiem- zmarła zaledwie rok później. Pracownię przejęła jej siostrzenica nosząca również nazwisko de Dillmont, ale tym razem fabryka zastrzegła, że nie może ona wyjść za mąż.

Słynna Encyklopedia Teresy de Dillmont jak dotąd jest niezastąpionym źródłem wiedzy o robótkach ręcznych- można w niej znaleźć prawie wszystko, techniki są jasno opisane i zilustrowane, oprócz tego pojawia się też trochę wzorów. Książkę przetłumaczono na 17 języków i mimo czasu, jaki minął od pierwszego wydania, wciąż są publikowane reprinty. Niestety nie ma wydania polskiego, ale dla chcącego... ;)

Kilka ilustracji wraz z kursem koronki igiełkowej wg. Encyklopedii Robót Ręcznych można znaleźć np. na tej stronie:

http://netmadame.free.fr/filet_dentelle/luxeuil/points_de_remplissage.htm

piątek, 04 lutego 2005, ziczac

Polecane wpisy

  • Resztkocyk

    Zdecydowanie czas na prezentację ;) Niektórzy pewnie mieli okazję śledzić losy resztkocyka na FB, ale należy mu się dłuższa opowieść. Otóż resztkocyk powstał w

  • książka

    Doszła w czwartek :) Nie jest łatwo wygospodarować czas na lekturę przy dwójce małych dzieci, ale co się odwlecze... Ta książka zasługuje na coś więcej niż prze

  • i jak tu wspomagać lokalną przedsiębiorczość

    scena pierwsza Nowa knajpa w naszym Mieście Powiatowym. Wygląda fajnie, nie mają alkoholu, niemordownia, znaczy się można z dziećmi wejść. Wizyta pierwsza: my:

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: