Sztuka plątania nitek
***
Blog > Komentarze do wpisu

Mulina

Zaczynam serię notek o nitkach jako takich. Na początek najbardziej popularna nić do haftu- mulina.

 

Mulina składa się z sześciu nieskręconych ze sobą nitek, które łatwo można rozdzielić, jeśli jest to potrzebne. Można nią wykonywać najprzeróżniejsze hafty, a do haftu krzyżykowego jest wprost niezbędna. Jest to nić dostępna w największej gamie kolorów, niektóre firmy oferują ich prawie 500!  

Najczęściej jest produkowana z merceryzowanej bawełny, ale czasem można też spotkać mulinę jedwabną lub wiskozową. Wiskoza udaje jedwab, daje efektowny połysk, a jedwabna jest delikatna, błyszcząca i wprost idealna do haftów w stylu chińskim.


Co znajdziecie w sklepach:

- zwykła mulina: DMC, Anchor, Ariadna, czasem mulina chińska lub czeska, ale dość rzadko

- mulina jedwabna- Madeira

- mulina wiskozowa: Anchor Marlitt, DMC Rayon

Większość firm (a w każdym razie liczące się na rynku) numeruje kolory, przy czym dany numer oznacza dokładnie ten sam kolor (a przynajmniej powinien ;) ), więc jeśli zabraknie nici, wystarczy zerknąć na opaskę i już wiemy, czego szukać w sklepie :)

Mulina najczęściej jest dostępna w pasemkach spiętych dwoma papierowymi opaskami, ale zdarza się także w motkach. Madeira sprzedaje swoją mulinę opakowaną w foliowe torebeczki z "okienkiem", z których wyciąga się po kawałku nici- to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nic się nie plącze :)

czwartek, 30 grudnia 2004, ziczac

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: